Výprodej vzorkovny v Příbrami, slevy až 80%, každý pracovní den od 8:00 do 16:00, nebo na e-shopu v kategorii Výprodej

Jak na plíseň v koupelně?

Vlhké a teplé prostředí, jež panuje v koupelnách, je velkým lákadlem pro bakterie a tvorbu plísně. Plíseň negativně působí především na naše zdraví  a ohrožuje pěkný vzhled koupelny. Začtěte se do našich tipů, jak s ní účinně bojovat.

Co všechno má vliv na vlhkost?

V koupelně převládá vlhkost a teplo. Pokud zde dostatečně necirkuluje vzduch, není možné se vzniku plísně vyhnout. Dalším faktorem, který přispívá k bujení plísně je i špatné větrání.

To zvyšuje v interiérech vzdušnou vlhkost, navíc v chladnějších měsících, kdy dochází ke kondenzaci vody z praní či vaření, se plíseň může objevit i v jiných částech obydlí. A jak se na boj s plísní co nejlépe nachystat? Musíte se zaměřit na příčinu – na vlhkost

Zaměřte se na větrání 

Pokud rodinný dům disponuje oknem v koupelně, není nic jednoduššího, než ho otevřít a prostor vyvětrat. V panelových domech je situace složitější, neboť koupelny jsou zde často bez oken. Po koupeli či sprše vždy otevřete dveře, aby se vzduch vyměnil a snížila se vlhkost. Nezapomeňte vyvětrat i po sušení prádla, kdy se v prostoru taktéž hromadí vlhkost. 

 

V přímém boji s plísní 

Pokud se i přes snížení vlhkosti v místnosti plíseň objeví, nezbyde vám nic jiného, než ji mechanicky odstranit. Plísně se zbavíte vhodnými chemickými přípravky, které aplikujete na postižené místo. Na trhu si vyberete z mnoha druhů a přesné instrukce naleznete na daném výrobku. 

Ze spár mezi obklady se plíseň dostává složitěji. Samotná struktura spár je pórovitá, a tak se plíseň dostává hlouběji. Spáry pečlivě vyčistěte kartáčkem a použijte vhodné protiplísňové přípravky. Pokud se plíseň stále vrací, obklady znovu vyspárujte.

Jde to i bez chemie

 

Než sáhnete po chemických přípravcích, vyzkoušejte i suroviny, které máte běžně doma. Jsou mnohem šetrnější k přírodě i k lidskému organismu. K odstranění plísně vám poslouží i obyčejný ocet. Neředěný ho aplikujte přímo na ložisko plísně a nechte působit. Pokud ho zředíte s vodou, a to v poměru 1:1, získáte levný a šetrný čisticí prostředek na sanitární zařízení. 

Skvělým pomocníkem je i pasta z jedlé sody. Smíchejte jeden hrnek jedlé sody, lžičku saponátu na nádobí a přilijte takové množství vody, aby vznikla hustá pasta. Můžete přidat i pár kapek esenciálního oleje, který pastu provoní a dodá jí i dezinfekční účinky.

Pokud chcete zabránit vzniku plísně, pak dostatečně větrejte. Tím předejdete srážení vlhkosti. A pokud se i přesto plíseň v koupelně objeví, tak na nic nečekejte a použijte na ni speciální přípravky.