Proč je někde tvrdší a někde měkčí voda?
Na různých místech se přirozeně vyskytuje různá tvrdost vody. To, jestli je voda měkká nebo tvrdší má určitý dopad i na naši pokožku a vlasy. Tvrdost vody je dána obsaženým množstvím vápníku a hořčíku. Řekneme vám, jak zjistíte, která voda teče z vašeho kohoutku.
Jaký je rozdíl mezi tvrdou a měkkou vodou?
Tvrdší voda je díky minerálům o něco zdravější než měkká, jestliže se bavíme o jejím pití. Co se týče vlivu tvrdé vody na naše vlasy, nenajdeme zde příliš pozitivní účinky. Časté mytí vlasů tvrdou vodou je vysušuje, oslabuje a v případě barvených vlasů i rychleji vymývá jejich barvu. To samé dělá i s naší pokožkou. Pokud se divíte, proč máte stále vysušené ruce a další části těla, pravděpodobně vám z kohoutku teče právě tvrdá voda.
Tvrdá voda také způsobuje větší výskyt vodního kamene a způsobuje vápníkové usazeniny a skvrny. Následky například uvidíte v rychlovarné konvici, jelikož její vnitřek „oleze“ a může i ztmavnout. Na skleněné výplně u sprchových koutů vám jako prevence před usazováním vodního kamene pomůže čistič TOP COMFORT.
Naopak měkká voda obsahuje minimum nebo žádný vápník a hořčík. Na pokožku je příjemnější než tvrdá voda. Ale ani v tomto případě není zrovna nejlepší ji používat na koupání dlouhodobě. Jestliže vaše vlasy působí často mastným dojmem, pravděpodobně máte doma měkkou vodu.
Vaše koupelna ocení především péči
K pití sice není měkká voda příliš chutná, šetří nám však potrubí a domácí spotřebiče. Ve vašem sprchovém koutě nebo vaně může totiž příliš tvrdá voda způsobovat usazeniny. Skvělým pomocníkem vám je ocet. Přečtěte si více o údržbě vaší koupelny v jednom z našich předešlých článků.